Firefox Logo

Mozilla Firefox

Aylar süren geliştirme sürecinin, 10 adet beta sürümün ve nihai sürüm adayının ardından Firefox 4‘ün nihai sürümü yayımlandı.

Mozilla’nın uzunca bir süredir hevesle üzerinde çalıştığı Firefox’un 4. sürümü daha önceki sürümlerden daha hızlı olmakla birlikte daha modern bir görünüme sahip.

Firefox 4 tarayıcı pazarına oldukça önemli bir zamanda giriş yapıyor. Microsoft’un IE 9 ile birlikte tarayıcı savaşlarına geri dönmüş olmasının yanısıra Google‘ın Chrome tarayıcısı da tüm dünyada popülerlik kazanmaya devam ediyor. Bir zamanlar Firefox’u diğerlerinden ayıran sekmeli gezinti, aralarında pek çok SEO eklentisinin de bulunduğu eklentiler ve uzantılar artık tüm tarayıcıların ortak özelliği haline gelmiş durumda.

Mashable‘ın yaptığı ilk testlere göre Firefox giderek daha da rekabetçi bir hal alan tarayıcı pazarına daha hızlı, sade ve kararlı bir sürümle giriş yapmış durumda. Bizim yaptığımız testler de Mashable’ın buluntularını doğrular nitelikte.

JESS3 ajansının Firefox 4’ü tüm dünyaya duyurduğu videoyu yazının devamında bulabilirsiniz.

Firefox’un yeni sürümü hakkındaki görüşleriniz neler? Sizce Chrome’un sadeliği, hızı ve giderek artan eklentileri sebebiyle Firefox’un günleri sayılı mı yoksa Opera ve Safari gibi görece daha az kullanıcı sayısına sahip tarayıcıları güzel günler mi bekliyor? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş.

Yorum Bırakın