Facebook Questions Logo

Facebook Questions Quora'nın liderliğindeki soru-cevap tarzındaki sitelere rakip olmaya hazırlanıyor.

Facebook, şirketin yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı Facebook Questions (Sorular) uygulamasının nihai sürümünü İngilizce hesap kullanan kullanıcılar için etkinleştirmeye başladı.

Sorular özelliği son zamanlarda Quora gibi soru-cevap sitelerinin halka açık soru sorma özelliğinin aksine arkadaşlarınızdan sorularınıza cevap alabilmenizi sağlıyor.

Questions Proje Müdürü Adrian Graham konu ile ilgili olarak “İnternet üzerinde cevabını bilmediğiniz soruların cevaplarını tanımadığınız kişilerden alabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır ancak arkadaşlarınızdan sorularınıza cevap alabileceğiniz çok az yer vardır. Biz de buna odaklanmamız gerektiğini düşündük.” açıklamasında bulundu.

Mashable!’da yayımlanan habere göre uygulamanın güncellenmiş sürümü öncelikle bir süredir beta sürümünü test eden kullanıcılarda etkinliştirilecek. O kişiler soru sormaya başladıklarında ise ilgili özellik onların arkadaşlarının hesaplarında etkinleştirilecek ve bu şekilde ilerleyerek tüm Facebook’a yayılmış olacak. Profilleri üzerinden Facebook Questions (Facebook Sorular) özelliğini kullanarak soru sormakta sabırsız olan kullanıcılar ise Facebook Sorular sayfası üzerinden ilgili özelliği etkinleştirebilirler. Şimdilik ilgili özellik sadece İngilizce dile sahip.

Soru Sormak

Facebook Questions (Ask)

Bir soru sorduğunuzda, kullanıcılar dilerlerse soruların cevaplarını çoktan seçmeli olarak belirleyebilecekleri gibi, arkadaşlarınızın sorulara yeni cevaplar ekleyebilmelerine de olanak sağlayacak. Arkadaşlarınızın sorduğunuz sorulara kendi cevap seçeneklerini ekleyebilmeleri özelliği, arkadaşlarından örneğin lokanta tavsiyesi almak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacaktır. Genel olarak bu tip bir soru kısa bir cevap gerektirmesine rağmen, verilebilecek cevapların sayısı az değildir. Arkadaşlarınız kendi beğendikleri lokanta isimlerini listeye ekleyebilecekleri gibi eğer söylemek istedikleri bir şey var ise ilgili soruya yorumlarını da bırakabilirler.

Anket biçiminde işleyemeyecek soru tipleri için (örneğin “hayatın anlamı nedir hakkında tartışabilir miyiz?”), bu yorum bölümü oldukça işe yarayacaktır.

Arkadaşlarınız sorduğunuz soruya cevap verdiğinde ilgili soru onların profilinde de yer alacaktır. Bu şekilde herhangi bir sorunun tüm Facebook kullanıcılarına dağılma olasılığı mevcut.

Soru Cevaplamak

Facebook Questions (Answer)

Kullanıcılar sorulara cevap verdikçe, ilgili cevap seçeneğini popülerliği ile doğru orantılı olarak daha belirgin hale gelecek. Bu sayede kullanıcılar hem soruları hem de cevapları aynı anda görebilmiş olacak. Facebook ayrıca sorulara cevap vermiş olan kullanıcıların profil resimlerini de cevapların yanında gösteriyor.

Kullanıcılar anket benzeri bir soruya cevap eklediklerinde, Facebook siz cevabı yazarken Facebook Sayfalar veritabanını kullanarak olası cevapları size önerecek. Bu sayfalardan herhangi biri bir cevap ile eşleştirilebileceğinden, kullanıcılar ilgili sayfanın bir önizlemesini de görüntüleyebilecekler.

Bizce Facebook’un bu yeni Sorular özelliği Soru-Cevap tarzındaki siteler arasındaki en kullanışlı uygulama örneğini temsil ediyor. Her ne kadar kafanızdaki bir soru hakkında ne kadar çok cevap alırsanız o soruya ait size göre en doğru cevabı o kadar kolay belirleyebilmenize rağmen, arkadaşlarınızın verdiği cevapların önemi, tanımadığınız kişilerden aldığınız cevaplara kıyasla çok daha yüksektir.

Siz bu yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş.

1 Yorum

  1. kasım üzerinde

    ben vu uygulamadan kurtulmak istiyorum. profilimde görünmesin.. nasıl olacak o iş??

Yorum Bırakın