Facebook gerçekten ama gerçekten canlı video hizmetini sevmenizi arzuluyor. Dünya’nın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook özellikle son zamanlarda kullanıcılarını sadece canlı video yayınlarını izlemeleri için değil aynı zamanda canlı video yayını yapmaları konusunda sürekli uyarıyor. Facebook’un mobil uygulamaları üzerinde yapılan en son güncelleme takip ettiğiniz kişiler canlı yayın yapmaya başlar başlamaz onları ekranınızda gösteriyor. Peki canlı yayın yapmaya başladığınızda ne tür bir içerik yayınlamanıza izin veriliyor?

Mashable üzerinde yayınlanan makalede bu konunun detaylarına inilmiş. Facebook Live özelliğinin nasıl çalıştığını görmek ve herkesin izlemesine açık olarak yapılan yayınları izlemek için Facebook Live videoları haritasına bir göz atabilirsiniz (şimdilik sadece masaüstü bilgisayarlardaki tarayıcılar üzerinden bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz). Harita üzerindeki mavi noktalara tıklayarak dünya üzerindeki herhangi bir noktada yapılan canlı yayınları sanki oradaymışçasına takip edebilirsiniz. Ancak tarihi mekanlar ya da haber niteliği taşıyan yayınlar yerine insanların cinsel organlarını gösterdikleri videolara da rastlamanız son derecede olası. Kimi kullanıcılar ise televizyon dizilerini ya da spor karşılaşmalarını korsan bir şekilde yayınlıyor.

Harita üzerinde görüntülenen canlı videoların önemli bir kısmı aslında gerçekten “canlı” değil. Örneğin geçtiğimiz hafta Facebook üzerinde en çok izlenen canlı videolardan birisi aslında Tom ve Jerry animasyon filminin bir yayını idi. Diğer videolar arasında izleyicilerinin oy vermesini isteyen hareketsiz görsellerin yer aldığı anket yayınları da yer alıyor.

Facebook’un kullanıcılarının canlı yayın yapmasını teşvik etmek için ayırdığı milyonlarca dolarlık pazarlama kampanyasına ve Facebook Live özelliğinin tüm dünyada aynı anda değil de bölge bölge etkinleştirilmesine rağmen şirket halen korsan ya da yetişkinlere yönelik içeriğe sahip yayınları otomatik olarak engelleyebilecek bir sistemi kullanıma sunmuş değil.

Facebook’un uygulamalı makine öğrenimi direktörü Joaquin Candela, şirketin bunun üzerinde çalıştığını söyledi. Candela, şirketin çıplaklık, şiddet ve Facebook’un kullanım sözleşmesine aykırı tüm içeriği engelleyebilecek bir algoritmaya sahip olduğunu ancak bu özelliğin halen geliştirilme aşamasında olduğunu belirtti ve bu özelliğin ne zaman tam olarak kullanıma sunulacağına dair herhangi bir yorumda bulunmadı.

Facebook Live üzerinde izin verilen içerikler

Facebook her ne kadar şirketin kullanım sözleşmesine aykırı içerikleri engelleyecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor olabilir ancak bu teknoloji henüz hazır olmamasına rağmen şirket tüm kullanıcılarını bu videoları izlemeleri için teşvik etmeye devam ediyor.

Facebook’un canlı video yayınlarını bir dünya haritası üzerinde gösterdiği sayfanın yanı sıra şirketin taşınabilir cihazlarda kullanılmak üzere geliştirdiği uygulamalar üzerinde de o an canlı yayın yapan arkadaşlarınızın bir listesini görüntüleyebilirsiniz. Ancak bu videoların yüksek kalitede olduğundan ve Facebook’un kullanım sözleşmelerine uygun olup olmadığınden emin olmanız en azından şimdilik mümkün değil.

Örneğin bir kişi yatakta müstehcen bir şekilde poz vererek bunun canlı yayınını yapıyorsa bu içeriğin Facebook’un kullanım sözleşmesine aykırı olacağını düşünüyorsunuz, değil mi? Yanılıyorsunuz. Bu kişinin cinsel organları kapalı olduğu sürece bu içerik Facebook’un kullanım kurallarına aykırı değildir.

Facebook Live özelliğini özellikle iş yerinde her zaman güven içinde kullanabileceğinizi söyleyemem ve görünüşe göre Facebook için de bu önemli bir sorun teşkil etmiyor.

Örneğin yukarıda bahsettiğimiz şekilde görece müstehcen videoya bir yorum bırakmanız durumunda ilgili videonun derhal aile bireylerinizin (örneğin kızınızın, oğlunuzun, annenizin, babanızın) haber akışları üzerinde de görüntülenebileceğini unutmayın. Facebook’un haber akışlarında kullandığı algoritmaların sizin hakkınızda arkadaşlarınıza düşündüğünüzden çok daha fazla miktarda bilgi verebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Ancak Facebook Live sayesinde kendi bedenlerini sergilemek isteyenler bu özellikten son derecede memnunlar. Kendi bedenlerini sergileyerek internet üzerinden para kazanılabilecek bir platform olmamasına ve bu platformalara bağlantı vererek canlı yayın yapmanın Facebook’un topluluk kurallarına aykırı olmasına rağmen bu şekilde yayın yapan çok sayıda kişinin olduğunu belirtmek isteriz.

Facebook üzerinde korsan bir şekilde kopyalanmış içeriğin paylaşımı yasaktır ancak görünüşe bakılırsa Facebook Live hizmeti bu tip yayınları henüz sıkı bir şekilde takip etmiyor. Perfect Babies adı verilen bir Facebook sayfasına üye olan kişiler kendi bebeklerinin fotoğraflarını bu sayfa altında paylaşıyor. İlgili sayfa özellikle yeni yıl sırasında sürekli olarak Tom ve Jerry çizgi filmlerini yayınladı.

Facebook Live özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce Facebook üzerinden canlı yayın yaptınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş.

Yorum Bırakın