Facebook, site üzerinde paylaşılan yalan haberleri filtrelemek için çalışmalarını hızlandırıyor. Facebook Aralık ayından itibaren Birleşik Devletler’de bu tip haberleri filtrelemek için çalışmalarına başlamıştı ve şimi de benzer araçları Almanya’da kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Almanya’nın 2017 yılı içerisinde seçimlere gideceğini de hatırlatmak isteriz.

İnternet üzerinde yalan haber paylaşımı yıllardır var. Haber sitelerinin yanı sıra basılı olarak dağıtılan gazeteler bile yalan haberleri paylaşıyor. Yalan haberler ya içeriği tümü ile doğru olmayan ve bir kişi ya da grup tarafından yazılan haberlere ya da belirli bir görüş açısına hizmet edecek şekilde hazırlanan içeriklere verilen genel addır.

Yalan haberler kimi durumlarda bir seçimin sonuçlarını etkileyecek kadar güçlü olabilir. Çok değil henüz geçtiğimiz yıl benzeri haberler ABD Başkanlık seçimlerini ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’ndeki kaderini belirleyecek olan oylamanın (Brexit) sonuçlarını etkilediği şüphesiz bir gerçek. Gazetede yer alan haberlerin aksine internet üzerinde paylaşılan bir haber çok kısa sürede büyük kesimlere ulaşabiliyor ve o habere inanan bir kişinin karşıt görüşteki bir haberi okuma ihtimali de yok denecek kadar az.

Facebook yalan haberlere savaş açtı

Aralık 2016’da Facebook, yalan haberlere karşı savaş açtığını duyurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Facebook kullanıcıları artık yayınlanan bir haberi yalan olarak işaretleyebiliyor ve bağımsız kuruluşlar ise her bir haberin doğruluğunu inceleyerek sonuçlarını paylaşıyor. Bu çalışmalar sonucunda Facebook üzerinden yalan haberlerin önüne geçileceğine inanılıyor. En azından hedeflenen şey bu.

Facebook, şimdi de benzer araçları Almanya’da kullanıma açtı. Sistem önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kullanıma sunulduğunda Almanya’da bulunan Facebook kullanıcıları okudukları haberleri “yalan haber” olarak işaretleyebilecekler. Berlin merkezli Correctiv firması ise bu şekilde işaretlenen haberleri kontrol ederek yalan olduklarını belirlemesi durumunda Facebook’tan kaldıracak.

Faebook, yalan haberlere yönelik savaşını Almanya’da da kullanıma sokmasına gerekçe olarak bu yıl yapılacak olan seçimleri gösteriyor. Bu seçimlerin 2017 yılı içerisinde Ağustos ve Ekim ayı arasında yapılması bekleniyor. Bu özelliğin kullanımı sayesinde seçim sonuçlarını etkileyebilecek tüm haberlerin Facebook üzerinden kaldırılması hedefleniyor.

Doğru haberin değeri

Bir yalan haber hakkında ne düşündüğünüz muhtemelen siyasi görüşleriniz ile son derecede paraleldir. Ancak her birimiz ne olursa olsun doğru ve tarafsız haberin önemini unutmamalıyız, bu haber görüşlerimize aykırı olsa bile. Buradaki en önemli soru, doğru ile yalan haberi ayırt etmede Facebook’a ne kadar güvenebileceğimiz.

İnternet üzerindeki yalan haberler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yalan haberlerin dağıtımı bir problem mi? Yoksa sizce Facebook bu konuya gereğinden fazla mı önem veriyor. Sizce Facebook’un görevlerinden birisi site üzerinden doğru haberlerin paylaşıldığından emin olmak mıdır? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: MakeUseOf

Paylaş.

Yorum Bırakın