Sesli arama ve mobil cihazlarda ses komutlarının kullanımı her geçen gün artıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 900 akıllı telefon kullanıcısı ile yapılan bir anket sonucunda bu özellikleri kullanan kullanıcıların bir kısmı hâlâ bu özelliği kullanırken kendilerini rahat hissetmiyor ya da bu özelliği kullanmaya çekiniyorlar.

Anket sonuçlarına göre kullanıcılar, sesli arama özelliğini evde yalnızken ya da iş yerinde kullanmayı tercih ediyorlar. Bu kişiler, çevresinde başkaları varken cihazları ile konuşmayı pek tercih etmiyorlar.

Kullanıcılar nerede sesli arama yapıyorlar?

Erkekler, daha genç (ve daha yaşlı) kullanıcılar ve yüksek gelir grubundaki kullanıcılar, cihazları ile konuşmaya daha eğilimliler ancak kategoriler arasındaki farklar o kadar da belirgin değil. Ancak erkekler ve yüksek gelir grubundaki kullanıcıların çevresinde başkaları varken seslerini kullanmaktan daha az çekindikleri gözlenmiş.

Garip bir şekilde aynı yüksek gelir grubundaki kişiler, bunu kendileri yapmaya daha eğilimli olmalarına rağmen toplum içinde cihazları ile konuşan insanlardan daha çok rahatsız oluyorlar.

Kullanıcılar sesli komutları ne için kullanıyorlar?

Telefon araması yapmak, internet üzerinde arama yapmak, kısa mesaj göndermek ve harita üzerinde arama yapmak, sesli arama ve sesli komutların en çok kullanıldığı durumlar olarak gösteriliyor. Araba kullanmak, elleri dolu olmak ya da elleri kirli olmak; bir kişinin sesli arama yapmak için gösterdiği mazeretlerin başında geliyor. Katılımcıların %60’ından fazlası sesli aramayı bu gibi durumlarda kullandığını dile getirmiş. Ancak katılımcıların %80’i kısa mesaj göndermek için parmaklarını kullanmayı tercih ettiğini belirtmiş.

Katılımcılar, sesli komutları kullanmayı tercih etmelerine aşağıdaki gerekçeleri göstermişler:

  1. Hızlı olması.
  2. Gelen cevabın kullanıcıya okunması.
  3. Yazmak zorunda olmamam.

Kadınların ve erkeklerin aşağı yukarı yüzde 40’ı sesli komutların kullanımının akıllı telefon kullanımını daha kolay yaptığını belirtmiş. Erkekler buna kadınlardan daha çok katılıyor. Bu cevabın yanı sıra ankette toplanan diğer veriler, kullanıcıların akıllı telefonlarında sesli komutları kullanmanın genel olarak olumlu bir deneyim olduğu görüşünde.

Sesli komutlar akıllı telefonu kullanmayı kolaylaştırıyor mu?

Belki de anketin en ilgi çekici sonucu, sanal asistanlar ve akıllı telefonlarda sesli komutların kullanımı ile internet üzerinde arama yapma deneyiminin değişimi ile ilgili olanı. Kullanıcılar, internet üzerinde arama yaptıklarında daha net sonuçları tercih ediyorlar ve sıradan arama sonuçlarını daha az görmek istiyorlar. Kullanıcılar ayrıca üçüncü parti web sitelerine ya da uygulamalara yönlendirilmek istemiyorlar.

Katılımcılar ayrıca sesli komutları işleyen sistemlerin diğer uygulamalarla daha bütünleşik çalışmasını tercih ettiklerini belirtmiş. Hem Android hem de iPhone’da sesli komutların üçüncü parti uygulamalarla halihazırda bütünleşik çalıştıkları göz önüne alındığında kullanıcıların bu cevabı vermiş olmaları biraz garip.

Kişisel asistanınızda hangi yeni özelliklerin olmasını isterdiniz?

Anket sonuçları incelendiğinde kullanıcıların sesli arama ve sanal asistanlardan genel olarak memnun oldukları gözleniyor. Katılımcıların bu cevabı vermelerine neden olan unsurları daha detaylı gösteren daha çok verinin olmasını dilerdim zira bu, hem kullanıcı deneyimi, hem pazarlamacılar hem de Google için en dramatik sonuçları olan unsurlardan birisi.

Görsel: Alexander Supertramp / Shutterstock.com
Kaynak: Search Engine Land

Paylaş.

Yorum Bırakın