Google‘ın mobil dostu siteleri arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda göstereceğine yönelik algoritma değişikliği özellikle kullanıcıların Google üzerinde taşınabilir cihazlarını kullanarak yaptıkları aramalar sırasında kendisini gösteriyor. Google’ın bu adımı mantıklı görünse de pazarlama açısından zararlı olabilir.

Eğer web siteniz SEO‘nun bu yeni gerçekliğine ayak uydurmamışsa 2017’deki önceliğiniz sitenizi mobil uyumlu hale getirmek olmalı, hele ki web sitenizin başarısı organik kanallardan elde ettiğiniz trafiğe bağımlı ise.

Çok sayıda kullanıcının diledikleri zaman internete erişebildiği bir dünyada Google gibi arama motorları web sitelerini mobil kullanıcılarının gördüğü şekilde görüntüleyerek içeriğini ona göre arşivlemeye başladı. Google, eskiden web sitelerinin içeriğini bir masaüstü bilgisayar kullanıcısının gördüğü şekilde görüntülüyordu.

Google üzerinde yapılan aramaların %60’a yakının taşınabilir bir cihaz üzerinden yapıldığı göz önüne alındığında Google’ın bu alanda adım atması herkes tarafından beklenen bir şeydi. Şirketin bu adımı özellikle mobil optimizasyonunu başarılı bir şekilde tamamlamış web sitelerine arama motoru sonuç sayfalarında öncelik verecek.

Google yakın bir geçmişe kadar arama sonuçlarında tek bir veritabanı üzerinde topladığı verileri gösterirken şimdi ise masaüstü ve mobil olmak üzere iki farklı veritabanında topladığı verileri görüntülüyor. Şirketin önümüzdeki dönemde ise masaüstü veritabanını kaldırıp yeniden mobil içeriğin kullanıldığı tek bir veritabanını kullanacağına inanılıyor.

Sadece mobil odaklı bir arşivi kullanarak Google bundan böyle sadece masaüstü ziyaretçiler tarafından görüntülenebilen web sitelerinin içeriğini arama motoru sonuç sayfalarında göstermeme riski mevcut. Bu sebeple günümüzde belki de daha önce hiç olmadığı kadar kullanıcı deneyiminin SEO üzerindeki etkisi gün ışığına çıkmış durumda.

Bu yazımızda Google’ın önce mobil odaklı arşivleme sisteminin 2017’de SEO çalışmalarına nasıl etki edebileceğini sizler için derledik.

1. Mobil ve Masaüstü İçerik Yayımı Karşı Karşıya

Günümüzde pek çok web sitesi, mobil cihazlar üzerinden ziyaret edilen bir web sitesi üzerinde masaüstü bilgisayar üzerinde görüntülenen içerikten daha azını görüntülemeyi tercih etmektedir. Eğer sitenizde duyarlı tasarım kullanıyorsanız endişelenmeniz gereken bir şey yok, ancak eğer sitenizin ana içeriği mobil tarayıcılar üzerinde görüntülenmiyorsa o zaman sizin için alarm çanları çalmaya başlamış durumda.

2. Yapılandırılmış veri

Sitenizde yapıandırılmış veri kullanmak günümüzde sitelerinin içeriğinin arama motorları tarafından doğru bir şekilde tasniflenmesini isteyen pazarlamacılar tarafından kullanılan bir yöntem. Buna rağmen yapılandırılmış veri kullanmak için gerekli kodları sitenizde kullandığınızda sitenizin taşınabilir cihazlar üzerinde görüntülenme hızında azalma gözlenebilir.

Google önce mobil arşivini kullanmaya başladığında, sitelerindeki yapılandırılmış veri öğelerini mobil cihazlar üzerinde kullanmayan web sitelerinin bu verileri doğal olarak mobil arama sonuçlarında görüntülenmeyecektir. Google bu sebeple kullanıcıların en azından web sitenizde önemli gördüğünüz yapılandırılmış veri öğelerini sitenizin mobil sürümünde de kullanmanızı öneriyor.

Pazarlamacılar ve web sitesi geliştiricileri, Google’ın arama sonuçlarına etki etmeyecek yapılandırılmış veri kodlarını sitelerin mobil sürümlerinden kaldırmayı ancak geride kalan diğer verileri kullanmaya devam etmeyi tercih etmelidirler. Bu durumda hem sitenizin yüklenme hızından ödün vermemiş hem de Google ve diğer arama motorlarının tercih ettiği yapılandırılmış veri içeriğini korumuş olursunuz.

3. Mobil site inşası

Google’ın önce mobil değişikliği sebebiyle arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamalar üzerinde yapacağı değişiklikten etkilenmek istemeyen web sitesi sahiplerinin sitelerinin mobil uyumlu sürümlerinin inşası için acele etmelerine gerek yok.

Google’ın bu değişikliği tam olarak ne zaman ve ne kadar geniş çapta uygulamaya koyacağını henüz bilmiyoruz. Eğer sitenizde henüz mobil uyumlu bir tasarım kullanmıyorsanız, bunun için acele edip yanlış bir karar vermek yerine planlayarak ilerleyin. Google’ın bu yeni değişikliği sonucunda bile tümüyle doğru bir şekilde işleyen bir masaüstü web sitesi, yanlış ve hasarlı bir şekilde çalışan mobil web sitesine göre daha çok tercih edilmeye devam edecektir.

Sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için kollarınızı sıvadığınızda sitenizin mobil kullanıcılar tarafından tümüyle erişilebilir olduğundan ve masaüstü sürümünde görüntülenen tüm önemli içeriklerin mobil sürümünde de tümüyle görüntülenmeye devam edeceğinden emin olun.

Google sitelerin masaüstü sürümlerini arşivlemeye devam edeceğinden sitenizin mobil sürümünü inşa etmek için acele etmeyin. Bunun yerine içeriğinizin tümüyle erişilebilir olmasına özen gösterin.

Site içeriğinizin tümüyle Google tarafından erişilebilir olmasına özen göstermek, Google’ın önce mobil değişikliğinin belki de en önemli gereksinimi olacaktır. Müşterileriniz her geçen gün artan sayıda farklı ekran boyutlarına sahip cihazlar üzerinden sitenize eriştiklerinden, internet üzerindeki varlığınızın da bu ekran boyutları üzerinden uygun bir şekilde görüntülenebilecek kadar değişken olabileceğinden emin olun.

2017’de Google’ın önce mobil politikası sizi ne derecede etkileyecek? Sitenizde mobil uyumlu bir web tasarımı kullanıyor musunuz? Eğer kullanmıyorsanız mobil uyumlu tasarıma ne zaman geçmeyi düşünüyorsunuz? Duyarlı tasarım mı yoksa masaüstü ve mobil için iki ayrı tasarım mı kullanmayı tercih edeceksiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş.

Yorum Bırakın