Google, şirketin Google+ üzerindeki webmaster kanalında yayınladığı mesajda bugünlerde web sitelerinin hacklenmesinin ardında yatan en önemli nedenlerden birisinin SEO olduğunu belirtti. Google, mesajında “arama motoru optimizasyonu ‘SEO’ spam eylemleri bazı web sitelerinin bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmesine neden oluyor.” açıklamasına yer verdi.

Google’ın bu mesajında link enjeksiynonunun yanı sıra bir web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için yaptığı ve Google’ın yasakladığı eylemlere atıfta bulunduğu düşünülüyor.

Google’ın konu ile ilgili gönderdiği mesajın tamamı aşağıda yer alıyor:

Arama Motoru Optimizasyonu ‘SEO’ spam eylemleri bazı web sitelerinin bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmesinin en temel nedenlerinden birisi. Bazı SEO eylemleri kullanıcıları zararlı web sitelerine yönlendirebilir ve bu da web sitesi sahiplerinin potansiyel müşterilerini kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Bu tip bir durumda genellikle sitenize erişmeye çalışan ancak başarılı olamayan kullanıcılar size ulaşmaya çalışır. Müşterilerinizin size verdiği geribildirimleri dikkate alın. Onların sorularını cevaplamaya ve şikayetlerini dinlemeye çalışın. Ayrıca Google’ın Arama Konsolu hizmetine kayıt olun. Eğer Google sitenizde herhangi bir şüpheli yönlendirmeye rastlarsa o zaman sizi Arama Konsolu üzerinden bilgilendirecektir.

Daha fazla bilgi için Sucuri’nin Hacklenen Web Sitesi Raporu’nu inceleyin: https://goo.gl/xlH1ML.

Umarız Google’ın bu mesajı SEOları kötülemek yerine bilgisayar korsanlarını kötülemek için yazılmış bir mesajdır.

İlgili mesajın tartışıldığı foruma Google+ üzerinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Bırakın