Gelen aramaların dönüşüm takibi için merkezi bir telefon numarası kullanmayı tercih eden reklam verenler 19 Ocak 2017’den itibaren bazı zorluklarla karşılaşabilirler.

Perşembe günü yurt dışındaki reklamlarında telefon numarası görüntüleyen bazı AdWords kullanıcıları, önümüzdeki dönemde yapılacak değişiklikler ile ilgili Google’dan bir email aldı. Yapılacak değişiklikler hem arama uzantısını hem de lokasyon uzantısını kullanan AdWords kullanıcılarını etkiliyor.

Google geçtiğimiz yıl lokasyon uzantısını kullanan reklamların görüntülenme sıklığını arttırdı ve bunun için hem Haritalar uygulamasında reklamları göstermeye başladı hem de yerel arama sonuçlarında bu tip reklamlara daha çok yer verdi. Google’dan yapılan açıklamaya göre 19 Ocak 2017’den itibaren bir mağazanın gelen arama uzantısında farklı bir telefon numarası kullanılıyor olsa bile lokasyon uzantısında o mağazanın yerel telefon numarasını “gösterebileceği” belirtildi. Bu değişikliğin özellikle mağazaların lokasyonlarını belirtilen reklamların arama sonuçları ile daha alakalı olması için kullanılacağına dikkat çekildi.

Google’ın bu değişikliği devreye sokması için iki hafta var. Search Engine Land sitesi, Google’a yerel telefon numarasının “gösterileceği” gibi net bir açıklama yerine “gösterilebileceği” kelimesinin neden tercih edildiğini sordu. Google yetkilisi buna cevaben şirketin yeni özellikleri sürekli olarak test etmeye devam ettiğini ve gelecekte belki de bu değişikliğin her bir reklam üzerinde kullanılmama ihtimalinin olduğunu belirtti.

Lokasyon uzantısını kullanan reklam verenlerin, Google My Business platformu üzerindeki şirket bilgilerinin faaliyet gösteren her bir mağaza için doğru şekilde yer aldığından emin olmaları öneriliyor.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için Search Engine Land sitesindeki ilgili makale (İngilizce) okunabilir.

Paylaş.

Yorum Bırakın