Google’da yapıla açıklamaya göre şirket, kendisini bir bilgisayar hatası gibi gösteren günlük kredi reklamlarının yanı sıra yalan haber içerikli reklamlar başta olmak üzere toplamda 1.7 milyar adet reklam ile 2016 yılında daha önce hiç olmadığı kadar reklamı yayından kaldırdı.

Şirketin her yıl yayımladığı kötü reklamlar raporunda Google, 2015 yılında 780 milyon reklamı yayından kaldırmıştı.

Google bu sene kaldırdığı reklam sayısındaki devasa artışa gerekçe olarak birkaç sebep gösterdi.

Şirketin bazı kriterleri karşılamayan gündelik kredi reklamlarını kaldıracağına yönelik kural değişikliği geçtiğimiz yıl Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girdi. Google, o günden bu yana 5 milyondan fazla gündelik kredi reklamını kaldırdığını duyurdu.

Google ayrıca sistem güncellemeleri yaparak kötü reklamları daha tutarlı bir şekilde belirlemeye başladı. Bu reklamlar arasında özellikle kullanıcıları bilgisayarlarında bir şeylerin ters gittiğini gösteren ve onları reklamlara tıklamaya teşvik eden reklamlar da yer alıyor. Google, geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre altı kat daha fazla bu tür reklamları kaldırdığını ve bu kategorideki reklamların sayısının 112 milyon olduğunu söyledi.

2016’da şirketin yaptığı diğer değişikliklerin başında özellikle mobil cihazlar üzerinden görüntülendiğinde kendi kendine tıklayan reklamların tespiti de geliyor. Google 2016 yılında 23.000 adet bu tür reklamı kaldırdığını söyledi. Bir önceki yıl bu rakam birkaç binle sınırlıydı.

Ve “yalan haberlerin” haber olduğu bir yılda bu tip reklamların kullanımında da önemli oranda artış gözlenmiş. Bu tip reklamlar kendilerini haber sitesi gibi gösteren ancak kullanıcılar bu reklamlara tıkladığında genellikle zayıflama hapları gibi ürünleri satan web sitelerine yönlendiriyor. Google 2016 yılında yalan haber reklamlarını yayınlayan 1.300 hesabı kapattı ancak bu reklamların kullanımının her geçen gün arttığını zira kullanıcıların bu reklamlara tıkladığını söylüyor.

Son olarak Google, geçtiğimiz yıl Kasım ayında AdSense gerçeği yansıtmayan içerik politikasını güncelledi ve bunun ardından gerçeği yansıtmadığından şüphelendiği 550 web sitesini takip altına aldı. Bu web siteleri, kendilerini birer haber kurumu olarak gösteren ancak özünde ziyaretçilerine ürünler satmak için kurulmuş sitelerden oluşuyor. Şirket, 340 web sitesinin reklamları üzerinde değişiklik yaptığında ve 200’ün üzerindeki web sitesini AdSense üzerinden kaldırdığını açıkladı.

Kaynak: Search Engine Land

Paylaş.

Yorum Bırakın