Google en sonunda AdSense‘te yaptığı bazı altyapı değişiklikleri sayesinde AdSense kullanan web sitelerinde görülen erişim yavaşlığı sorunlarını önemli ölçüde gidermiş oldu.

En son Aralık 2009 yılında yaptığı açıklama ile AdSense’in hızını arttıracağı sözünü veren Google, özellikle site erişim hızının web sitelerinin Google arama motoru üzerindeki sıralamasını etkileyebileceğini açıklamasının ardından web sitesi sahiplerinin Google AdSense kullanıp sitelerinin yavaşladığını ve bunun sonucunda sitelerinin sıralamasının etkilendiğini gören web sitesi sahiplerinin hedefi olmuştu.

Google’dan yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

AdSense reklamları, tıpkı bir web sayfası üzerindeki diğer tüm elementlerde olduğu gübü, genellikle web sayfalarının yüklenme hızını etkilerler. Geçtiğimiz yıl yaptığımız testler, Google AdSense’in bir web sayfasına eklenmesi, ilgili sayfanın yüklenme hızını %12 oranında arttırdığını göstermişti. Bu sebeple biz de AdSense’in yüklenme hızını arttırmak için çalışmalara başladık. Geliştirdiğimiz yeni bir teknik sayesinde AdSense reklamları artık daha hızlı yüklenecek ve bu sayede web sitenizin yüklenme hızını etkilemeyecek. Bu değişikliğin çok sayıda web sitesi ve tarayıcı üzerinde olumlu sonuç verdiğini ve bazı sayfaların yüklenme hızının bir saniye kadar arttığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Peki bir web sitesi sahibi olarak sitenizde yapmanız gerekenler neler? Hiçbir şey! Google sizin için ilgili tüm değişiklikleri yapmış durumda. Google’ın yaptığı değişiklikler sayesinde sitenizdeki reklamlar iFramelerin aracılığı ile yüklenecek, bu sayede AdSense’in varlığı sitenizin yüklenme hızına bir etki etmemiş olacak.

Search Engine Land yazarı Pamela Parker’ın konu ile ilgili detaylı makalesi (İngilizce) ilginizi çekebilir. WebmasterWorld forumu üzerinde de AdSense kullanıcıları yeni değişikliği tartışıyorlar.

Siz yapılan bu değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce yayımladığınız AdSense reklamlarının sitenizin yüklenme hızına bir etkisi olduğunu gördünüz mü? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş.

Yorum Bırakın